Members Login
Username 
 
Password 
    Remember Me  
Post Info TOPIC: Rezultatet e ndeshjeve te fundit dhe klasifikimi i kampionatit Spanjoll (Primera Divizion)


WebMaster

Status: Offline
Posts: 366
Date:
Rezultatet e ndeshjeve te fundit dhe klasifikimi i kampionatit Spanjoll (Primera Divizion)
Permalink   


Historia e kampionatit spanjoll te futbollit

Kampionati spanjoll i futbollit ka filluar tė zhvillohet nga viti 1928 dhe ka qenė vetėm 3 vite i pezulluar nga garimi (1936-1939), pėrgjatė kohės kur Spanja ishte nė luftė civile!

Nė 74 edicione futbollistike, vetėm 9 ekipe janė shpallur kampion tė Liga de Fśtbol Profesional (LFP), edhe atė: Real Madrid 29 herė, FC Barcelona 18 herė, Atlético Madrid 9 herė (kėto njiheshin si: Atlético Aviación nė 1939-40 dhe 1940-41), Athletic Bilbao 8, Valencia 5, Real Sociedad 2, Real Betis 1, FC Sevilla 1 dhe Deportivo La Coruńa 1.

Real Madrid, FC Barcelona dhe Athletic Club Bilbao janė klubet e vetme qė kanė garuar gjithmonė nė kategorinė e parė superiore qė nga krijimi i saj, e deri mė sot.

BILANCI I SEZONIT 2005/2006Kampion i Spanjės: FC Barcelona
Fituesi i Kupės: Espanyol
Nė kategorinė e parė u plasuan: Recreativo, Nąstic, Levante
Nė kategorinė e dytė u zhvendosėn: Mįlaga, Cįdiz, Alavés

Kėto ekipet garojnė nė Kupat Evropiane:

Champions League: Barcelona, Real Madrid, Valencia, Osasuna
UEFA Cup: Espanyol, Celta, Sevilla
Intertoto: Villarreal

EKIPET PJESĖMARRĖSE NĖ SEZONIN 2006/07

1 Barcelona
2 R. Madrid
3 Valencia
4 Osasuna
5 Sevilla
6 Celta
7 Villarreal
8 Deportivo
9 Getafe
10 Atlético
11 Zaragoza
12 Athletic
13 Mallorca
14 Betis
15 Espanyol
16 R. Sociedad
17 Racing
18 Levante
Historia e kampionatit spanjoll te futbollit

Kampionati spanjoll i futbollit ka filluar tė zhvillohet nga viti 1928 dhe ka qenė vetėm 3 vite i pezulluar nga garimi (1936-1939), pėrgjatė kohės kur Spanja ishte nė luftė civile!

Nė 74 edicione futbollistike, vetėm 9 ekipe janė shpallur kampion tė Liga de Fśtbol Profesional (LFP), edhe atė: Real Madrid 29 herė, FC Barcelona 18 herė, Atlético Madrid 9 herė (kėto njiheshin si: Atlético Aviación nė 1939-40 dhe 1940-41), Athletic Bilbao 8, Valencia 5, Real Sociedad 2, Real Betis 1, FC Sevilla 1 dhe Deportivo La Coruńa 1.

Real Madrid, FC Barcelona dhe
Athletic Club Bilbao janė klubet e vetme qė kanė garuar gjithmonė nė kategorinė e parė superiore qė nga krijimi i saj, e deri mė sot.


Tė huajt nė futbollin spanjoll:

Vetėm 3 lojtarė jashtė Bashkimit Evropian mund tė jenė njėkohėsisht nė njė ndeshje. Por edhe ky ligj ka "vrimėn" e tij. Shumė futbollist duke dashur qė kombėsia tė mos ju pengoj nė pjesėmarrjen nėpėr ndeshje tė caktuara, edhe pse janė me kombėsi tjetėr, kanė marrė pasaparta spanjolle siē ėshtė rasti me: R Carlos, Edmilson dhe shumė tjerė dhe inkuadrimi i tyre nė lojė bėhet sikur tė jenė vendas!

  KAMPIONET NDĖR VITE

1929 FC Barcelona
1930 Athletic Bilbao
1931 Athletic Bilbao
1932 Madrid FC
1933 Madrid FC
1934 Athletic Bilbao
1935 Betis Balompie
1936 Athletic Bilbao
1937 lufta civile
1938 lufta civile
1939 lufta civile

1940 Atletico Aviación

1941 Atlético Aviación
1942 Valencia CF
1943 Atletico Bilbao
1944 Valencia CF
1945 CF Barcelona
1946 Sevilla CF
1947 Valencia CF
1948 CF Barcelona
1949 CF Barcelona
1950 Atlético de Madrid

1951 Atlético de Madrid
1952 CF Barcelona
1953 CF Barcelona
1954 Real Madrid
1955 Real Madrid
1956 Atletico Bilbao
1957 Real Madrid
1958 Real Madrid
1959 CF Barcelona
1960 CF Barcelona

1961 Real Madrid
1962 Real Madrid
1963 Real Madrid
1964 Real Madrid
1965 Real Madrid
1966 Atlético de Madrid
1967 Real Madrid
1968 Real Madrid
1969 Real Madrid
1970 Atlético de Madrid

1971 Valencia CF
1972 Real Madrid
1973 Atlético de Madrid
1974 FC Barcelona
1975 Real Madrid
1976 Real Madrid
1977 Atlético de Madrid
1978 Real Madrid
1979 Real Madrid
1980 Real Madrid

1981 Real Sociedad
1982 Real Sociedad
1983 Athletic Bilbao
1984 Athletic Bilbao
1985 FC Barcelona
1986 Real Madrid
1987 Real Madrid
1988 Real Madrid
1989 Real Madrid
1990 Real Madrid

1991 FC Barcelona
1992 FC Barcelona
1993 FC Barcelona
1994 FC Barcelona
1995 Real Madrid
1996 Atlético de Madrid
1997 Real Madrid
1998 FC Barcelona
1999 FC Barcelona
2000 Deportivo

2001 Real Madrid
2002 Valencia CF
2003 Real Madrid
2004 Valencia CF
2005 FC Barcelona
2006 FC Barcelona


-------------------------------------

Real Madrid: 29

1931-32, 1932-33, 1953-54, 1954-55, 1956-57, 1957-58, 1960-61, 1961-62, 1962-63, 1963-64, 1964-65, 1966-67, 1967-68, 1968-69, 1971-72, 1974-75, 1975-76, 1977-78, 1978-79, 1979-80, 1985-86, 1986-87, 1987-88, 1988-89, 1989-90, 1994-95, 1996-97, 2000-01, 2002-03

FC Barcelona: 18

1928-29, 1944-45, 1947-48, 1948-49, 1951-52, 1952-53, 1958-59, 1959-60, 1973-74, 1984-85, 1990-91, 1991-92, 1992-93, 1993-94, 1997-98, 1998-99, 2004-05, 2005-06

Atletico Madrid: 9

1939-40, 1940-41, 1949-50, 1950-51, 1965-66, 1969-70, 1972-73, 1976-77, 1995-96

Athletic Bilbao: 8

1929-30, 1930-31, 1933-34, 1935-36, 1942-43, 1955-56, 1982-83, 1983-84

Valencia CF: 6

1941-42, 1943-44, 1946-47, 1970-71, 2001-02, 2003-04

Real Sociedad: 2

1980-81, 1981-82

Sevilla FC:1

1945-46

Betis Balompie:1

1934-35

Deportivo de La Coruńa:1

1999-2000


 -- Edited by ArBi at 22:28, 2006-10-06

-- Edited by ArBi at 22:30, 2006-10-06

__________________
none


WebMaster

Status: Offline
Posts: 366
Date:
Permalink   

Athletic -- R. Sociedad
Celta -- Barcelona
Deportivo -- Zaragoza
Racing -- Atlético
R. Madrid -- Villarreal
Sevilla -- Levante
Valencia -- Betis
Osasuna -- Getafe
Nįstic -- Espanyol
Recreativo -- Mallorca

XHIRO 2 10/09/2006

Atlético -- Valencia
Barcelona -- Osasuna
Betis -- Athletic
R. Sociedad -- Sevilla
Zaragoza -- Espanyol
Getafe -- Racing
Levante -- R. Madrid
Mallorca -- Deportivo
Villarreal -- Recreativo
Nįstic -- Celta

XHIRO 3 17/09/2006

Athletic -- Atlético
Deportivo -- Villarreal
Espanyol -- Celta
Racing -- Barcelona
R. Madrid -- R. Sociedad
Sevilla -- Betis
Valencia -- Getafe
Zaragoza -- Mallorca
Osasuna -- Nįstic
Recreativo -- Levante

XHIRO 4 24/09/2006

Atlético -- Sevilla
Barcelona -- Valencia
Betis -- R. Madrid
Celta -- Osasuna
R. Sociedad -- Recreativo
Getafe -- Athletic
Levante -- Deportivo
Mallorca -- Espanyol
Villarreal -- Zaragoza
Nįstic -- Racing

XHIRO 5 01/10/2006

Athletic -- Barcelona
Deportivo -- R. Sociedad
Espanyol -- Osasuna
Racing -- Celta
R. Madrid -- Atlético
Sevilla -- Getafe
Valencia -- Nįstic
Zaragoza -- Levante
Mallorca -- Villarreal
Recreativo -- Betis

XHIRO 6 15/10/2006

Atlético -- Recreativo
Barcelona -- Sevilla
Betis -- Deportivo
Celta -- Valencia
R. Sociedad -- Zaragoza
Getafe -- R. Madrid
Levante -- Mallorca
Osasuna -- Racing
Villarreal -- Espanyol
Nįstic -- Athletic

XHIRO 7 22/10/2006

Athletic -- Celta
Deportivo -- Atlético
Espanyol -- Racing
R. Madrid -- Barcelona
Sevilla -- Nįstic
Valencia -- Osasuna
Zaragoza -- Betis
Mallorca -- R. Sociedad
Villarreal -- Levante
Recreativo -- Getafe

XHIRO 8 29/10/2006

Atlético -- Zaragoza
Barcelona -- Recreativo
Betis -- Mallorca
Celta -- Sevilla
Racing -- Valencia
R. Sociedad -- Villarreal
Getafe -- Deportivo
Levante -- Espanyol
Osasuna -- Athletic
Nįstic -- R. Madrid

XHIRO 9 05/11/2006

Athletic -- Racing
Deportivo -- Barcelona
Espanyol -- Valencia
R. Madrid -- Celta
Sevilla -- Osasuna
Zaragoza -- Getafe
Levante -- R. Sociedad
Mallorca -- Atlético
Villarreal -- Betis
Recreativo -- Nįstic

XHIRO 10 12/11/2006

Atlético -- Villarreal
Barcelona -- Zaragoza
Betis -- Levante
Celta -- Recreativo
Racing -- Sevilla
R. Sociedad -- Espanyol
Valencia -- Athletic
Getafe -- Mallorca
Osasuna -- R. Madrid
Nįstic -- Deportivo

XHIRO 11 19/11/2006

Deportivo -- Celta
Espanyol -- Athletic
R. Madrid -- Racing
R. Sociedad -- Betis
Sevilla -- Valencia
Zaragoza -- Nįstic
Levante -- Atlético
Mallorca -- Barcelona
Villarreal -- Getafe
Recreativo -- Osasuna

XHIRO 12 26/11/2006

Athletic -- Sevilla
Atlético -- R. Sociedad
Barcelona -- Villarreal
Betis -- Espanyol
Celta -- Zaragoza
Racing -- Recreativo
Valencia -- R. Madrid
Getafe -- Levante
Osasuna -- Deportivo
Nįstic -- Mallorca

XHIRO 13 03/12/2006

Betis -- Atlético
Deportivo -- Racing
Espanyol -- Sevilla
R. Madrid -- Athletic
R. Sociedad -- Getafe
Zaragoza -- Osasuna
Levante -- Barcelona
Mallorca -- Celta
Villarreal -- Nįstic
Recreativo -- Valencia

XHIRO 14 10/12/2006

Athletic -- Recreativo
Atlético -- Espanyol
Barcelona -- R. Sociedad
Celta -- Villarreal
Racing -- Zaragoza
Sevilla -- R. Madrid

Valencia -- Deportivo
Getafe -- Betis
Osasuna -- Mallorca
Nįstic -- Levante

XHIRO 15 17/12/2006

Atlético -- Getafe
Betis -- Barcelona
Deportivo -- Athletic
Espanyol -- R. Madrid
R. Sociedad -- Nįstic
Zaragoza -- Valencia
Levante -- Celta
Mallorca -- Racing
Villarreal -- Osasuna
Recreativo -- Sevilla


XHIRO 16 20/12/2006

Athletic -- Zaragoza
Barcelona -- Atlético
Celta -- R. Sociedad
Racing -- Villarreal
R. Madrid -- Recreativo
Sevilla -- Deportivo
Valencia -- Mallorca
Getafe -- Espanyol
Osasuna -- Levante
Nįstic -- Betis

XHIRO 17 07/01/2007

Atlético -- Nįstic
Betis -- Celta
Deportivo -- R. Madrid
Espanyol -- Recreativo
R. Sociedad -- Osasuna
Zaragoza -- Sevilla
Getafe -- Barcelona
Levante -- Racing
Mallorca -- Athletic
Villarreal -- Valencia


XHIRO 18 14/01/2007

Athletic -- Villarreal
Celta -- Atlético
Espanyol -- Barcelona
Racing -- R. Sociedad
R. Madrid -- Zaragoza
Sevilla -- Mallorca
Valencia -- Levante
Osasuna -- Betis
Nįstic -- Getafe
Recreativo -- Deportivo

XHIRO 19 21/01/2007

Atlético -- Osasuna
Barcelona -- Nįstic
Betis -- Racing
Deportivo -- Espanyol
R. Sociedad -- Valencia
Zaragoza -- Recreativo
Getafe -- Celta
Levante -- Athletic
Mallorca -- R. Madrid
Villarreal -- Sevilla


 


 __________________
none
Page 1 of 1  sorted by
 
Quick Reply

Please log in to post quick replies.

Tweet this page Post to Digg Post to Del.icio.us


Create your own FREE Forum
Report Abuse
Powered by ActiveBoard